image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Archiv > SMAZAT - po kontrole obsahu zákazníkem > Úvodní stránka

___________________________________________________________________________________________

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

 

 

Obec Ohnišov

Obec Ohnišov se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Ohnišov je podhorská vesnice a je začleněna do dvou mikroregionů: Region Orlické hory a Region Novoměstsko.

Název obce je údajně odvozen od strážních ohňů, které byly zapalovány na kopci mezi Ohnišovem a Dobruškou, aby signalizovaly blížící se nebezpečí vpádu nepřátel ze slezské strany. Tyto ohně byly viditelné v Opočně, kde sídlila vrchnost.

Obcí protékají tři potoky. Potok Hájský a potok Ohnišovský se vlévají do Janovského potoka. Ten je pak u osady Zákraví přerušen malou vodní nádrží. Dále míří do Nového Města nad Metují (část Krčín), kde přitéká do řeky Metuje.

Zákraví je malá vesnice, část obce Ohnišov. Nachází se asi 2,5 km na západ od Ohnišova. V osadě je kaple, která byla podle pamětní knihy psané kronikářem Josefem Zákravským postavena nákladem pana Jos. Jakubského, č.p. 1 roku 1894 a obci darována. Na kapli je letopočet 1895. V současné době se v kapli bohoslužby neslouží.

Pod osadou v lese se nachází vodní nádrž. Na nádrži je povolen rybolov pouze pro členy MO ČRS Nové Město nad Metují, kteří mají zvláštní povolenku. Rybolov smí být prováděn v souladu s platným rybářským řádem vydaným Východočeským ÚS v HK platným pro rok 2016. K tomuto řádu platí následná zpřísňující omezení stanovena uživatelem revíru ve smyslu § 13 odst.9 zákona č. 99/2004.

 

icon-plus.png více informací