image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Členství v DSO - původní > Mikroregion Orlické hory

Mikroregion Orlické hory

Sdružení obcí Region Orlické hory, zakládající člen Euroregionu Glacensis, bylo založeno v roce 1992 a slučuje dnes již 25 malých horských a podhorských obcí, včetně Ohnišova.

Cílem je společnými silami získat zkušenosti a řešit otázky v oblasti zdravotnictví, dopravy, cestovního ruchu apod. Být členem tohoto dobrovolného svazku obcí znamená mít hlavně větší možnosti a šance získat finanční pomoc z fondů EU a řešit tak otázky rozvoje obce, na které by obec jinak prostředky z vlastních zdrojů neměla.

V Orlických horách se podařilo otevřít čtyři hraniční přechody do Polska pro turisty a malý pohraniční styk. Obce spolupracují s polskými partnery při pořádání kulturních a zájmových akcí.
Významným projektem Regionu Orlické hory je KAČENČINA POHÁDKOVÁ ŘÍŠE. Království nerespektuje hranice obcí, okresů ani krajů, celým horám vládne princezna Kateřina. Josef Lukášek je autorem úspěšných již dvou dílů POHÁDEK Z ORLICKÝCH HOR, které ilustrovala Jarmila Haldová. Samostatnou kapitolou je postava Rampušáka, uměle vytvořená bytost, získala za 40 let existence své postavení. Království je však Kačenčino.

Žáci ZŠ Ohnišov nacvičili a předvedli krásné divadelní představení na téma Lukáškových pohádek. Vystoupení se zúčastnil i autor osobně a zájemcům podepisoval knihy.
Zastupitelé obce děkují učitelskému sboru v místní škole za práci s dětmi a přípravu všech vystoupení a zároveň hodně tvůrčích nápadů a trpělivosti při další práci s dětmi.

Každé obci ze sdružení Region Orlické hory byla přidělena jedna z pohádkových postaviček. Patroni jsou dílem Jarmily Haldové ze Sedloňova. Podle nového průvodce Orlických hor právě se zmíněnými patrony a odkazy na zajímavosti v jednotlivých vesničkách a s vandrovnickou knížkou (obdoba pasu) budou poutníci cestovat po pohádkové říši. V obcích budou majitelé vandrovních knížek dostávat razítka.

Rekreační střediska, chaty, výrobci, zpracovatelé a ostatní podnikatelé by mohli z Kačenčiny říše hodně vytěžit. Po Kačence, Rampušákovi a dalších pohádkových bytostech by se mohly pojmenovat speciality v hospodách, místní výrobky a třeba i zajímavosti v obci. Přejme tedy Kačenčině říši, která byla vyhlášena 24. září 2002, aby vzkvétala ku prospěchu všech, kteří v ní žijí, pracují a podnikají. Vandrovním přejeme hodně pěkných zážitků a aby se rádi do Orlických hor vraceli.