image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Zahrádkářská výstava v Častolovicích

Zahrádkářská výstava v ČastolovicíchDatum konání:
6.10.2022
Datum ukončení:
9.10.2022

Zahrádkářská výstava v Častolovicích

Ve dnech 6. –9. října 2022 se uskuteční již dvacátá druhá zahrádkářská výstava ve výstavním areálu v Častolovicích s názvem „Zahrada východních Čech“. Otevřena bude každý den od 09,00 hod. do 17,00 hod., v neděli do 16,00 hod.

Pod logem RADOST-KRÁSA-UŽITEK bude nosným prvkem vystaveno ovoce, zelenina a květiny nejen z východních Čech. Pro odborníky budou jistě zajímavé kolekce jablek a hrušek z výzkumných ovocnářských ústavů a šlechtitelů. Dále ovoce budou vystavovat velkopěstitelé, zahrádkáři a jednotlivci. Návštěvníci uvidí jablka pěstované dědy našich dědů, dále současně pěstované a perspektivní ovoce. Kromě jádrovin se představí i peckoviny, ořechy, hroznové víno a různé rarity včetně melounů z východních Čech. Ze zkušenosti z minulých výstav bude jistě veliký zájem o zeleninu, kde se mimo jiné představí podniky, instituce a pěstitelé s cibulí ze Všestar, česneku z Holic, zelí a paprik z Bolehoště, brambory ze Zdobnice a Havlíčkova Brodu a mnoho dalšího od organizací a jednotlivců. Chybět nebude ani listová a kořeninová zelenina. Ozdobou výstavy budou jistě i květiny a to lilie, gladioly z Lovčic, chryzantémy hrnkové a řezané ve vázách z Hlinska,, begonie z Pardubic,, africké fialky z botanické zahrady z Prahy, a květiny podzimu jiřiny, která budou mít zastoupení v pěti samostatných kolekcích. Celou škálu květin pak pro aranžerii doplní květiny z dovozu z Holandska.

To vše bude skloubeno s vodou ve formě vodotrysků, vodních kaskád, tekoucího potůčku apod. Pro různorodost výstavy se také představí okrasné stromky a keře, kaktusy a sukulenty, bonsaje, včetně broušeného skla, keramiky a dalších okrasných aranžerií. Nejen dříve narození jistě uvítají i velkou kolekci bylinek z botanické zahrady FN Hradec Králové a kolekci subtropických rostlin. Zahrádkáři budou moci nahlédnou do kuchyně výrobců skleníků, zahradního nábytku a nářadí. Mlsné jazýčky přivítají pekárenské a cukrářské výrobky, včetně ochutnávka různých salátů.

Je potěšitelné, že součástí zahrádkářské výstavy budou v samostatných kompozicích i drobní chovatelé, ornitologové, včelaři, houbaři a představí se i subtropické zahradnictví.

Z pohledu vystavujících firem, závodů a družstev se ukáže celá řada výrobců se svými produkty. Od zahrádkářské techniky až po drobné nástroje a pomůcky, to vše bude na výstavě zajištěno a připraveno. Okrasné stromky a keře, barevné zahradní trávy a další rostliny, včetně prodeje ovocných stromků, květin a zeleniny, různých pochutin, to jistě potěší každého návštěvníka. Nezapomněli jsme ani na rozšířený sortiment v občerstvení. V oblasti doplňkových programů kromě tradičních každodenní vystoupení hudebních orchestrů, bude ukázka v aranžování řezaných květin. Novinkou bude beseda s výkladem „Jak úspěšně pěstovat ovoce na zahrádkách. Pro velký zájem bude probíhat i soutěž o nejlepší naaranžovanou misku ovoce a zeleniny, kterou si může každý sám naaranžovat a dva dny před výstavou odevzdat organizátorům. Podmínkou je však použít předepsanou misku od pořadatelů, kterou lze vypůjčit na tel. 721 311 719. Nejlepší tři misky budou odměněny věcnými cenami. V odborné oblasti bude po celou dobu působit odborná poradenská služba, která v naučném koutku bude odpovídat na všechny dotazy návštěvníků.

Vystavovat budou i zahrádkáři z deseti okresů: Hradec Králové, Pardubice, Náchod, Jičín, Trutnov, Ústí n.O., Chrudim, Rychnov n. Kn., Svitavy a Semily. a ze dvanácti základních organizací ČZS. Parkování vozidel je zdarma. Vstupné: děti do 6 let zdarma, žáci do 15 let a ZTP 50 Kč, důchodci 80 Kč, dospělí 100 Kč, rodinné (dva dospělí + 1-4 děti) 230 Kč

Pořadatelé zvou na tuto výstavu všechny milovníky přírody a krásy. Zváni jsou jak odborníci, tak široká veřejnost.

Josef Helmich

předseda ÚS ČZS Rychnov n.Kn.