image

Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Den požární bezpečnosti

Den požární bezpečnostiDatum konání:
13.5.2022

Dnešní den vyhlásila Česká asociace hasičských důstojníků Dnem požární bezpečnosti.

Dlouhodobým cílem je snaha „zlomit“ pověru o nešťastném pátku třináctého. Hasiči v Pátek 13. tradičně ukazují svou připravenost na mimořádné události, propagují požární ochranu a preventivně působí na veřejnost.
Každoročně je v rámci Dne požární bezpečnosti řešena konkrétní problematika. Letošní rok je zaměřen  na zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, konkrétně na požáry v přírodním prostředí, které pravidelně přibývají s příchodem jara a provázejí nás přes celé léto až do podzimu.
Požáry v přírodě mohou být velmi nebezpečné. Byť můžeme být velmi ostražití a dodržovat všechna základní pravidla, může se i z malého táboráčku či pálení na zahrádkách, loukách či v lese během okamžiku stát rozsáhlý a neřízený požár velkého rozsahu.
Během jarních či letních měsíců lze očekávat vysoké venkovní teploty, které pak v kombinaci s absencí srážek představují reálnou hrozbu. I přes relativně nízké venkovní teploty tento rok hasiči evidovali zvýšený počet přírodních požárů z důvodu sucha již v průběhu prvních měsíců roku. To mělo v některých krajích České republiky za následek vyhlášení období sucha netradičně už v jarním období.
Období sucha vyhlašuje hejtman prostřednictvím nařízení kraje, na základě doporučení místně příslušného hasičského záchranného sboru kraje, a jedná se zpravidla o dobu, kdy se klimatické podmínky vyznačují vysokou teplotou ovzduší, dlouhodobým nedostatkem srážek a s tím související nízkou vlhkostí v půdě a vegetaci, zároveň musí být v platnosti výstraha Českého hydrometeorologického ústav „nebezpečí požáru“ nebo „vysoké nebezpečí požáru“, tato výstraha je zveřejněna v rámci systému integrované výstražné služby. Vyhlášení období sucha nemá jasně stanovenou dobu trvání a platí až do odvolání.
Naše obec byla požádána, aby informace o Dni požární bezpečnosti a připravené materiály, které se k této tématice vztahují, rozšířila mezi spoluobčany.

Přejeme Vám spolu s HZS Královéhradeckého kraje, ať je pro Vás Pátek 13. šťastným dnem a ať, také díky dobré prevenci, nikdy pomoc hasičů nepotřebujete.

SUCHO A POŽÁRY

NEBEZPEČÍ POŽÁRŮ V PŘÍRODĚ

ŽIVELNÉ POHROMY - BOUŘKA